Jak dobrze wypaść na zdjęciach ślubnych?

Każda Para Młoda marzy o wyjątkowych zdjęciach ślubnych, które stanowić będą niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju pamiątkę z tego najważniejszego dnia w życiu. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przygotować się do zdjęć, aby wypaść jak najlepiej. Zapraszam do zapoznania się z mini-poradnikiem dla przyszłych małżonków, w którym zdradzam wiele fotograficznych sekretów – być może przydadzą się one właśnie podczas Twojego ślubu!Zdjęcie Pani młodej podczas przygotowań

Zdjęcia z przygotowań ślubnych i z ceremonii ślubnej są pamiątką, do której można wracać przez lata. Dzięki tym fotografiom w magiczny sposób nasze wspomnienia na nowo odżywają. Na powodzenie zdjęć ślubnych wpływa co najmniej kilka czynników. Podjęcie współpracy z doświadczonym i profesjonalnym fotografem ślubnym daje nam gwarancję, że pamiątkowe fotografie ze ślubu będą charakteryzowały się wysoką jakością. Sukces zdjęć ślubnych nie zależy jednak tylko od fotografa – kluczową rolę odgrywa bowiem Para Młoda.

Jestem pewien, że Ty również chcesz wyglądać bajkowo na zdjęciach ze swojego ślubu, dlatego przygotowałem niezbędnik dla przyszłych nowożeńców – jak dobrze wyjść na fotografiach ślubnych, jak przygotować się do zdjęć, jakie zachowania i gesty są mile widziane, a czego należy unikać. Zachęcam do lektury. Dzięki tym prostym, a czasem nawet banalnym, trickom zapomnisz o jakimkolwiek stresie związanym z wykonywaniem zdjęć ślubnych. Będziesz po prostu dobrze przygotowany!

Kilka uniwersalnych wskazówek

Bez względu na to, czy planujemy wykonanie ślubnych fotografii czy też udział w dowolnej sesji zdjęciowej (nawet niezwiązanej z tematyką ślubno-weselną), istnieje kilka uniwersalnych rad, które pomogą nam wyglądać korzystniej na zdjęciach. Postanowiłem zebrać je i przedstawić w tym artykule, ponieważ warto o nich pamiętać także będąc „gwiazdą wieczoru” jako Panna Młoda lub Pan Młody.

Oto najważniejsze uniwersalne wskazówki z serii „jak dobrze wyglądać na zdjęciach”:

 • Zachowuj się naturalnie, nie próbuj na siłę udawać kogoś, kim nie jesteś. Często jest to trudne, gdyż widząc, że ktoś robi nam zdjęcie, automatycznie wyprostowujemy się i „pozujemy”. To zazwyczaj nie wygląda dobrze. Spontaniczne i naturalne zachowanie podczas jakiekolwiek sesji zdjęciowej do klucz do udanych zdjęć.
 • Pamiętaj o uśmiechu i gestach radości. Nie chodzi tu o żaden teatrzyk, ale czasem warto po prostu popatrzeć prosto w obiektyw i szczerze uśmiechnąć się wykonując gest OK – to pomysł na bardzo udane ujęcie, które ciekawie i atrakcyjnie prezentuje się na zdjęciach. Będąc przy temacie uśmiechu warto nauczyć się uśmiechu na tzw. ¾. Pełny i szeroki uśmiech, mimo jego szczerości, na zdjęciach nie wygląda niestety najlepiej.
 • Pozując bez uśmiechu warto pamiętać o lekko rozchylonych ustach, co bardzo atrakcyjnie wygląda na zdjęciach. Zwróć uwagę na zdjęcia profesjonalnych modelek, na których bardzo często zauważyć można delikatnie rozchylone usta. Pozwala to chociażby uniknąć mało estetycznego efektu „zmarszczonej brody”.
 • Gdy pozujesz do zdjęć staraj się nie patrzeć bezpośrednio w obiektyw. Będzie idealnie, jeśli wzrok uniesiesz lekko ponad aparat.
 • Aby ładnie wyeksponować sylwetkę i jednocześnie wyglądać naturalnie, wystarczy, że stojąc przeniesiesz środek ciężkości swojego ciała na jedną nogę. Jednocześnie przechyl głowę delikatnie na bok i unieś ramię. Zdaj się też na bieżące rady fotografa, ponieważ to on widzi Cię najlepiej i zawsze może pomóc Ci ustawić się w taki sposób, aby wyglądało to korzystnie i naturalnie na zdjęciach.
 • Wiele osób nie lubi patrzeć na swoje zdjęcia, bo często prezentują one tzw. podwójny podbródek. Jest i na to rada! Podczas pozowania do zdjęcia nieznacznie pochyl się w stronę aparatu, a także pamiętaj o wyciągnięciu szyi oraz zniżeniu brody. Dzięki temu prostemu trickowi już nigdy na zdjęciach nie zobaczysz powszechnie nielubianego podwójnego podbródka, a ponadto fotograf nie uchwyci na fotografiach wnętrza nosa.
 • Podczas zdjęć nie zastanawiaj się nad tym, jak wyglądasz, czy Twoja fryzura albo poza jest odpowiednia… nie denerwuj się i „wrzuć na luz”. Gdy będzie coś nie tak, fotograf bez wątpienia zwróci na to uwagę. Jeżeli poczujesz się swobodnie i zaczniesz bawić się tą sytuacją, wpłynie to bardzo korzystnie na finalny efekt, a fotograf z pewnością uchwyci dobry nastrój i pozytywną energię, która od Ciebie bije.

Wskazówki te są idealne zwłaszcza dla osób, które przekonane są o braku tzw. fotogeniczności. Chciałbym przy tej okazji zapewnić, iż osoby niefotogenicznie tak naprawdę nie istnieją – to typowa wymówka osób, które po prostu czują się niepewnie i niekomfortowo, gdy są „na celowniku” aparatu fotograficznego. Otóż, profesjonalny fotograf jest w stanie korzystnie sfotografować dosłownie każdego człowieka, a rzekoma (nie)fotogeniczność nie ma tu nic do rzeczy. W dalszej części artykułu przedstawiam porady odnoszące się bezpośrednio do przygotowań ślubnych, błogosławieństwa oraz samej ceremonii ślubnej.

Przygotowania i błogosławieństwoNocne zdjęcia plenerowe. Kraków Kazimierz.

Przyszli małżonkowie, a szczególnie Panie, zazwyczaj obawiają się zdjęć z tzw. przygotowań. Są to chwile bardzo emocjonujące, podczas których nierzadko wszystkim udziela się stres. To zupełnie normalne, jednak naprawdę warto zdecydować się na zdjęcia dokumentujące kilka godzin przed ceremonią ślubu – to piękna pamiątka i miły dodatek do fotografii ze ślubu, wesela oraz pleneru ślubnego.

Aby zdjęcia z przygotowań ślubnych wypadły jak najlepiej należy zadbać o porządek w mieszkaniu – na widoku nie powinny znajdować się żadne zbędne rzeczy, które mogą przykuwać uwagę i zakłócać odbiór (np. niepotrzebne ubrania, torebki, pudła i inne). Jest to o tyle ważne, że nie w każdej sytuacji fotograf będzie w stanie wykadrować zdjęcie w taki sposób, by ukryć niepotrzebne przedmioty. Podczas przygotowań ślubnych tak naprawdę każda wolna przestrzeń w mieszkaniu jest na wagę złota. W dużym stopniu ułatwia ona pracę nie tylko fotografowi i kamerzyści, ale także fryzjerce, wizażystce i, rzecz jasna, Parze Młodej i jej najbliższym. Na czas przygotowań i błogosławieństwa warto pozbyć się z pomieszczenia, gdzie będą się one odbywać, niepotrzebnych stolików, dużych kwiatów, krzeseł itp.

Pamiętaj, aby ubierania się nie odkładać na ostatnią chwilę i nie robić tego w pośpiechu. Dobrą praktyką jest takie zaplanowanie całego dnia, aby zawsze mieć przynajmniej 10 minut zapasu. Nie chowaj nigdzie obrączek, spinek, butów, welonów, wiązanek, butonierek i biżuterii – niech będą one na widoku. Fotograf chętnie wykorzysta je do wykonania tzw. detali. Na błogosławieństwo należy wybrać największy i najjaśniejszy pokój (najczęściej jest to salon). Podczas błogosławieństwa narzeczeni powinni być zwróceni bokiem lub przodem do okna – muszą być oni bowiem dobrze oświetleni.

Ceremonia ślubu

Ceremonia ślubna to najważniejszy moment nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla fotografa, dlatego postanowiłem wypunktować najbardziej istotne jej elementy wraz ze wskazówkami dla narzeczonych, dzięki którym zdjęcia będą lepsze:

 • Niezmiernie ważnym momentem jest wejście do kościoła. Para Młoda powinna iść bardzo wolnym, pewnym krokiem i patrzeć przed siebie, a nie na boki, w stronę zaproszonych gości.
 • W trakcie przysięgi Para Młoda powinna być zwrócona do siebie twarzą w twarz. To najważniejszy moment całej ceremonii. Nie powinno się patrzeć w stronę ołtarza lub księdza, w końcu przysięgę przyszli małżonkowie wypowiadają do siebie. Najlepiej patrzeć prosto w oczy ukochanej czy ukochanego. Pamiętać też trzeba o nakładaniu obrączek – robimy to powoli, uważając, aby nie zasłonić ich fotografowi – trzymamy je tylko dwoma palcami.
 • Co jakiś czas podczas ceremonii Para Młoda powinna chwycić się za ręce, uśmiechnąć się do siebie wzajemnie i rzucać drobne spojrzenia – takie momenty to świetna okazja do pięknych fotografii ślubnych.
 • Wyjście z kościoła należy traktować tak samo, jak wejście. Ważny jest wolny i pewny krok. Jeżeli tuż po wyjściu z kościoła zaplanowaliście życzenia – wybierzcie do tego jasne miejsce. Jeśli podczas życzeń świecić będzie mocne słonce – zdecydujcie się na zacienione miejsce, które będzie sprzyjać pięknym zdjęciom. W razie wątpliwości, które miejsce będzie najlepsze, po prostu zapytajcie fotografa o radę.

Fotografia ślubna – dobra rada na zakończenie

Jeśli nie masz doświadczenia jako osoba fotografowana – nie martw się. Większość Par Młodych ma podobny problem. Przygotowałem powyższy poradnik z myślą o osobach, które przed obiektywem nie czują się, jak ryba w wodzie. Z pewnością lektura zebranych wskazówek wraz z późniejszym zastosowaniem ich w praktyce sprawi, że wykonywanie zdjęć ślubnych nie będzie wiązało się z jakimkolwiek stresem, a wręcz przeciwnie – będą to niezapomniane chwile, które w dodatku uwiecznione zostaną na wspaniałych fotografiach!

By | 2017-05-29T18:13:26+00:00 May 29th, 2017|Uncategorized|Comments Off on Jak dobrze wypaść na zdjęciach ślubnych?

About the Author: